Elections in Andhra Pradesh

List of Member of Parliament (MP)

Latest Member of Parliament(MPs)(25) of Andhra Pradesh

Member of Parliament (MP) Winners 2019
S.No.Candidate NameConstituency NameParty NameS.No.Candidate NameConstituency NameParty Name
1Bellana Chandra SekharVizianagaramYuvajana Sramika Rythu Congress Party2M V V SATYANARAYANAVisakhapatnamYuvajana Sramika Rythu Congress Party
3KESINENI SRINIVAS (NANI)VijayawadaTelugu Desam4Balli Durga Prasad RaoTirupatiYuvajana Sramika Rythu Congress Party
5KINJARAPU RAM MOHAN NAIDUSrikakulamTelugu Desam6P.V.MIDHUN REDDYRajampetYuvajana Sramika Rythu Congress Party
7MARGANI BHARATRajahmundryYuvajana Sramika Rythu Congress Party8MAGUNTA SREENIVASULU REDDYOngoleYuvajana Sramika Rythu Congress Party
9Adala Prabhakara ReddyNelloreYuvajana Sramika Rythu Congress Party10KANUMURU RAGHU RAMA KRISHNA RAJUNarsapuramYuvajana Sramika Rythu Congress Party
11LAVU SRI KRISHNA DEVARAYALUNarasaraopetYuvajana Sramika Rythu Congress Party12POCHA . BRAHMANANDA REDDYNandyalYuvajana Sramika Rythu Congress Party
13BALASHOWRY VALLABHANENIMachilipatnamYuvajana Sramika Rythu Congress Party14AYUSHMAN DOCTOR SANJEEV KUMARKurnoolYuvajana Sramika Rythu Congress Party
15VANGA GEETHAVISWANATHKakinadaYuvajana Sramika Rythu Congress Party16Y.S.Avinash ReddyKadapaYuvajana Sramika Rythu Congress Party
17KURUVA GORANTLA MADHAVHindupurYuvajana Sramika Rythu Congress Party18Jayadev GallaGunturTelugu Desam
19KOTAGIRI SRIDHAREluruYuvajana Sramika Rythu Congress Party20N. REDDEPPAChittoorYuvajana Sramika Rythu Congress Party
21NANDIGAM SURESHBapatlaYuvajana Sramika Rythu Congress Party22GODDETI. MADHAVIArakuYuvajana Sramika Rythu Congress Party
23TALARI RANGAIAHAnantapurYuvajana Sramika Rythu Congress Party24Dr.Beesetti Venkata SatyavathiAnakapalliYuvajana Sramika Rythu Congress Party
25CHINTA ANURADHAAmalapuramYuvajana Sramika Rythu Congress Party

Previous Member of Parliament(MPs)(24) of Andhra Pradesh

Member of Parliament (MP) Winners 2014
S.No.Candidate NameConstituency NameParty NameS.No.Candidate NameConstituency NameParty Name
1Kothapalli GeethaArakuYSR Congress Party2Rammohan Naidu KinjarapuSrikakulamTDP
3Pusapati Ashok Gajapati RajuVizianagaramTDP4Kambhapati Hari BabuVisakhapatnamBJP
5Muttamsetti Srinivasa RaoAnakapalliTDP6Thota NarasimhamKakinadaTDP
7Pandula Ravindra BabuAmalapuramTDP8Murali Mohan MagantiRajahmundryTDP
9Maganti Venkateswara RaoEluruTDP10Konakalla Narayana RaoMachilipatnamTDP
11Kesineni Srinivas (Nani)VijayawadaTDP12Jayadev GallaGunturTDP
13Rayapati Sambasiva RaoNarasaraopetTDP14Malyadri SriramBapatlaTDP
15Y. V. Subba ReddyOngoleYSR Congress Party16S. P. Y. ReddyNandyalYSR Congress Party
17Butta RenukaKurnoolYSR Congress Party18J. C. Diwakar ReddyAnantapurTDP
19Kristappa NimmalaHindupurTDP20Y. S. Avinash ReddyKadapaYSR Congress Party
21Mekapati Rajamohan ReddyNelloreYSR Congress Party22Varaprasad Rao VelagapalliTirupatiYSR Congress Party
23P. V. Midhun ReddyRajampetYSR Congress Party24Naramalli SivaprasadChittoorTDP

List of Member of Legislative Assembly(MLA){Winners and Runner ups}

Latest Mla OF andhra pradesh

Member of Legislative Assembly(MLA)
Assembly Name
MLA(Winners)
MLA(Runnerup)
Year
Achanta CHERUKUVADA SRIRANGANADHA RAJU
SATYANARAYANA PITHANI
2019
Addanki GOTTIPATI RAVIKUMAR
BACHINA CHENCHU GARATAIAH
2019
Adoni Y. SAI PRASAD REDDY
KONKA MEENAKSHI NAIDU
2019
Allagadda Gangula Brijendra Reddy (Nani)
Akhila Priya Bhuma
2019
Alur P Jayaram
Kotla Sujathamma
2019
Amadalavalasa THAMMINENI SEETHARAM
KOONA RAVIKUMAR
2019
Amalapuram VISWARUPU PINIPE
AITHABATHULA ANANDARAO
2019
Anakapalli A V S S Amarnath Gudivada
Peela Govinda Satyanarayana
2019
Anantapur urban ANANTHA VENKATARAMI REDDY
PRABHAKAR CHOWDARY .V
2019
Anaparthy DOCTOR. SATHI SURYANARAYANA REDDY
NALLAMILLI RAMAKRISHNA REDDY
2019
Araku valley CHETTI. PALGUNA
DONNU DORA SIYYARI
2019
Atmakur MEKAPATI GOUTHAM REDDY
BOLLINENI KRISHNAIAH
2019
Avanigadda RAMESH BABU SIMHADRI
BUDDHAPRASAD MANDALI
2019
Badvel Dr. G. Venkata Subbaiah
Dr. Obulapuram Raja Sekhar
2019
Banaganapalle KATASANI RAMI REDDY
B.C.JANARDHAN REDDY
2019
Bapatla KONA RAGHUPATHI
ANNAM SATISH PRABHAKAR
2019
Bhimavaram GRANDHI SRINIVAS
PAWAN KALYAN KONIDALA
2019
Bhimli MUTTAMSETTI SRINIVASARAO (AVANTHI SRINIVAS)
SABBAM HARI
2019
Bobbili SAMBANGI VENKATACHINA APPALA NAIDU
VENKATA SUJAY KRISHNA RANGA RAO RAVU
2019
Chandragiri Dr.CHEVIREDDY BHASKAR REDDY
PULLIVARTHI VENKATA MANI PRASAD
2019
Cheepurupalli BOTCHA SATYANARAYANA
NAGARJUNA KIMIDI
2019
Chilakaluripet RAJINI VIDADALA
PRATHIPATI PULLARAO
2019
Chintalapudi VUNNAMATLA RAKADA ELIZA
KARRA RAJARAO
2019
Chirala KARANAM BALARAMA KRISHNA MURTHY
AMANCHI KRISHNA MOHAN
2019
Chittoor Aranii Srenevasulu (Jangalapalli)
A. S. Manohar
2019
Chodavaram KARANAM DHARMASRI
KALIDINDI SURYA NAGA SANYASI RAJU
2019
Darsi Maddisetty Venugopal
Kadiri Babu Rao
2019
Denduluru ABBAYA CHOWDARY KOTHARI
CHINTHAMANENI PRABHAKAR
2019
Dharmavaram KETHIREDDY VENKATARAMI REDDY
GONUGUNTLA SURYANARAYANA
2019
Dhone Buggana Raja Reddy
Kambalapadu Ediga Prathap
2019
ELAMANCHILI UPPALAPATI VENKATA RAMANAMURTHY RAJU
PANCHAKARLA RAMESH BABU
2019
Eluru ALLA KALI KRISHNA SRINIVAS
BADETI KOTA RAMA RAO
2019
Etcherla Gorle. Kiran Kumar
Kalavenkata Rao Kimidi
2019
Gajapathinagaram APPALANARASAYYA BOTCHA
APPALA NAIDU KONDAPALLI
2019
Gajuwaka NAGIREDDY TIPPALA
PAWAN KALYAN KONIDALA
2019
Gangadhara Nellore K. NARAYANA SWAMY
ANAGANTI HARIKRISHNA
2019
Gannavaram KONDETI CHITTI BABU
Vamsi Vallabhaneni
NELAPUDI STALIN BABU
Yarlagadda Venkatarao
2019
Giddalur Anna Rambabu
Ashok Reddy Muthumula
2019
Gopalapuram Venkatrao Talari
Muppidi Venkateswara Rao
2019
Gudivada KODALI SRI VENKATESWARA RAO
AVINASH DEVINENI
2019
Gudur Velagapalli Varaprasad Rao
Pasim Sunil Kumar
2019
Guntakal Y. VENKATARAMA REDDY
R Jitendra Gowd
2019
Guntur East MOHAMMED MUSTAFA SHAIK
MOHAMMED NASEER
2019
Guntur West MADDALI GIRIDHARA RAO
CHANDRAGIRI YESURATNAM
2019
Gurazala KASU MAHESH REDDY
YARAPATHINENI SRINIVASA RAO
2019
Hindupur Nandamuri Balakrishna
SHAIK MOHAMMED IQBAL
2019
Ichchapuram ASHOK BENDALAM
PIRIYA SAIRAJ
2019
Jaggampeta Jyothula Naga Veera Venkata Vishnu Satya Marthanda Rao
JYOTHULA VENKATA APPARAO
2019
Jaggayyapeta UDAYABHANU SAMINENI
RAJAGOPAL SREERAM
2019
Jammalamadugu Mule Sudheer Reddy
Rama Subba Reddy Ponnapureddy
2019
Kadapa AMZATH BASHA SHAIK BEPARI
AMEER BABU NAWABJAN
2019
Kadiri P.V. SIDDA REDDY
KANDIKUNTA VENKATA PRASAD
2019
Kaikalur DULAM NAGESWARA RAO
JAYAMANGALA VENKATA RAMANA
2019
Kakinada City Dwarampudi Chandra Sekhara Reddy
VANAMADI VENKATESWARA RAO @ KONDABABU
2019
Kakinada Rural Kurasala Kannababu
Ananthlakshmi Pilli
2019
KALYANDURG K.V. Usha Sricharan
Umamaheswara Naidu Madineni
2019
Kamalapuram POCHIMAREDDY RAVINDRANATH REDDY
NARASIMHA REDDY PUTHA
2019
Kandukur MAHEEDHAR REDDY MANUGUNTA
POTHULA RAMA RAO
2019
Kanigiri Burra Madhu Sudhan Yadav
Dr. MUKKU UGRA NARASIMHA REDDY
2019
Kavali RAMIREDDY PRATAP KUMAR REDDY
KATAMREDDY VISHNU VARDHAN REDDY
2019
Kodumur JARADODDI SUDHAKAR
BURLA. RAMANJANEYULU
2019
Kodur Koramutla Sreenivasulu
Panthagani Narasimha Prasad
2019
Kondapi DOCTOR DOLA SREE BALA VEERANJANEYA SWAMY
MADASI VENKAIAH
2019
Kothapeta CHIRLA JAGGIREDDY
BANDARU SATYANANDA RAO
2019
Kovur NALLAPAREDDY PRASANNA KUMAR REDDY
POLAMREDDY SRINIVASULU REDDY
2019
Kovvur TANETI VANITA
ANITHA VANGALAPUDI
2019
Kuppam Nara Chandra Babu Naidu
Krishna Chandra Mouli
2019
Kurnool Abdul Hafeez Khan
T.G. Bharath
2019
Kurupam PUSHPASREEVANI . PAMULA
VEERA VARA THODRAMAL NARA SIMHA PRIYA THATRAJ
2019
Macherla RAMAKRISHNAREDDY PINNELLI.
ANJI REDDY ANNAPUREDDY
2019
Machilipatnam PERNI VENKATARAMAIAH (NANI)
KOLLU RAVINDRA
2019
Madakasira M THIPPESWAMY
K ERANNA
2019
Madanapalle Mohammed Nawaz Basha
Dommalapati Ramesh
2019
Mandapeta JOGESWARA RAO. V
PILLI SUBHAS CHANDRA BOSE
2019
Mangalagiri Alla Rama Krishna Reddy (RK)
Nara Lokesh
2019
Mantralayam Y. BALANAGI REDDY
PALAKURTHI THIKKA REDDY
2019
Markapuram Kunduru Nagarjuna Reddy
Kandula Narayana Reddy
2019
Mummidivaram PONNADA VENKATA SATISH KUMAR
DATLA SUBBA RAJU (BUTCHI BABU)
2019
Mydukur Raghurami Reddy Settipally
Sudhakar Yadav Putta
2019
Mylavaram VASANTHA VENKATA KRISHNA PRASAD
UMA MAHESWARARAO DEVINENI
2019
Nagari R.K. ROJA
GALI BHANU PRAKASH
2019
Nandigama MONDITOKA JAGAN MOHANA RAO
Tangirala Sowmya
2019
Nandikotkur THOGURU ARTHUR
BANDI JAYARAJU
2019
Nandyal SHILPA RAVI CHANDRA KISHORE REDDY
Bhuma Brahmanandha Reddy
2019
Narasannapeta DHARMANA KRISHNA DAS
Baggu Ramana Murthy
2019
Narasaraopet GOPIREDDY SRINIVASAREDDY
ARAVINDA BABU CHADALAVADA
2019
Narsipatnam UMA SANKARA GANESH PETLA
AYYANNA PATRUDU CHINTAKAYALA
2019
Nellimarla APPALA NAIDU BADDUKONDA
NARAYANASWAMY NAIDU PATHIVADA
2019
Nellore City ANIL KUMAR POLUBOINA
NARAYANA PONGURU
2019
Nellore Rural Kotamreddy Sridhar Reddy
Abdul Aziz Shaik
2019
Nidadavole G. Srinivas Naidu
Burugupalli Sesharao
2019
Nuzvid Meka Venkata Pratap Apparao
Muddaraboina Venkateswararao.
2019
Ongole BALINENI SRINIVASA REDDY (VASU)
DAMACHARLA JANARDHANA RAO
2019
Paderu BHAGYA LAKSHMI KOTTAGULLI
ESWARI. GIDDI
2019
Palacole DR. NIMMALA RAMANAIDU
Dr. SATYANARAYANA MURTY CHAVATAPALLI @Dr.BABJI
2019
Palamaner N VENKATE GOWDA
AMARNATHA REDDY. N
2019
Palasa APPALARAJU SEEDIRI
GOUTHU SIREESHA
2019
Pamarru Anil Kumar Kaile
Kalpana Uppuleti
2019
Panyam KATASANI RAMBHUPAL REDDY
GOWRU CHARITHA REDDY
2019
Parchur YELURI SAMBA SIVARAO
DAGGUBATI VENKATESWARA RAO
2019
Parvathipuram ALAJANGI JOGARAO
Bobbili Chiranjeevulu
2019
Pathapatnam REDDY SHANTHI
KALAMATA VENKATA RAMANA MURTHY
2019
Pattikonda KANGATI SREEDEVI
K E SHYAM KUMAR
2019
Pedakurapadu SANKARA RAO NAMBURU
KOMMALAPATI SRIDHAR
2019
Pedana JOGI RAMESH
KAGITHA KRISHNA PRASAD
2019
Peddapuram Nimmakayala China Rajappa
Thota Saraswathi Ane Vani
2019
Penamaluru KOLUSU PARTHA SARATHY
Bode Prasad
2019
Pendurthi ANNAMREDDY ADEEP RAJ
BANDARU SATYANARAYANA MURTHY
2019
Penukonda MALAGUNDLA SANKARANARAYANA
B.K.PARTHASARATHI
2019
Pileru CHINTHALA RAMACHANDRA REDDY
NALLARI KISHAN KUMAR REDDY
2019
Pithapuram Dorababu Pendem
S.V.S.N. VARMA
2019
Polavaram TELLAM BALA RAJU
BORAGAM SRINIVASULU
2019
Ponnur Venkatroshaiah Kilari
Dhulipalla Narendra Kumar
2019
Prathipadu Sri Purnachandra Prasad Parvatha
Varupula Raja
2019
Proddatur Rachamallu Siva Prasad Reddy
Mallela Linga Reddy
2019
Pulivendla YEDUGURI SANDINTI JAGAN MOHAN REDDY
VENKATA SATISH KUMAR REDDY SINGA REDDY
2019
Punganur PEDDIREDDI RAMACHANDRA REDDY
N.ANESHA REDDY
2019
Puthalapattu M. BABU
LALITHA KUMARI
2019
Puttaparthi DUDDUKUNTA SREEDHAR REDDY
PALLE.RAGHUNATHA REDDY
2019
Rajahmundry City ADIREDDY BHAVANI
ROUTHU SURYA PRAKASA RAO
2019
Rajampet Meda Venkata Mallikarjuna Reddy
Bathyala Changal Rayudu
2019
Rajanagaram JAKKAMPUDI RAJA
PENDURTHI VENKATESH
2019
Ramachandrapuram CHELLUBOYINA SRINIVASA VENUGOPALAKRISHNA
THOTA TRIMURTHULU
2019
Rampachodavaram NAGULAPALLI DHANALAKSHMI.
VANTHALA RAJESWARI
2019
Raptadu Thopudurthi Prakash Reddy
Paritala Sreeram
2019
Rayachoti GADIKOTA. SRIKANTH REDDY.
RAMESH KUMAR REDDY REDDAPPAGARI
2019
Rayadurg KAPU RAMACHANDRA REDDY
KALAVA SRINIVASULU
2019
Razole RAPAKA VARA PRASADA RAO
RAJESWARA RAO BONTHU
2019
Repalle ANAGANI SATYA PRASAD
VENKATA RAMANA RAO MOPIDEVI
2019
Salur PEEDIKA. RAJANNA DORA
R. P. BHANJ DEO
2019
Santhanuthalapadu T.J.R. Sudhakar Babu
Vijay Kumar B.N
2019
Sarvepalli KAKANI GOVARDHAN REDDY
CHANDRAMOHAN REDDY SOMIREDDY
2019
Sattenapalli AMBATI RAMBABU
KODELA SIVA PRASADA RAO
2019
Satyavedu Adimulam Koneti
Jadda Rajasekhar
2019
Singanamala Padmavathy Jonnalagadda
Bandaru Sravani Sree
2019
Srikakulam DHARMANA PRASADA RAO
GUNDA LAKSHMI DEVI
2019
Srikalahasti Madhusudhan Reddy Biyyapu
Bojjala Venkata Sudhir Reddy
2019
Srisailam SILPA CHAKRAPANI REDDY
BUDDA RAJASEKHARA REDDY
2019
Srungavarapukota Kadubandi Srinivasa Rao
Kolla Lalitha Kumari
2019
Sullurpeta Kiliveti Sanjeevaiah
Dr. Parasa Venkata Rathnaiah
2019
Tadepalligudem KOTTU SATYANARAYANA
ELI VENKATA MADHUSUDHANARAO
2019
TANUKU KARUMURI VENKATA NAGESWARA RAO
ARIMILLI RADHA KRISHNA
2019
Tekkali ATCHANNAIDU KINJARAPU
PERADA TILAK
2019
Tenali ANNABATHUNI SIVA KUMAR
ALAPATI RAJENDRA PRASAD
2019
Thamballapalle PEDDIREDDY DWARAKANATHA REDDY
GULLOLA SHANKAR
2019
Tirupati BHUMANA KARUNAKAR REDDY
M SUGUNA
2019
Tiruvuru Kokkiligadda Rakshana Nidhi
Kothapalli Samuel Jawahar
2019
Tuni DADISETTI RAJA
YANAMALA KRISHNUDU
2019
Udayagiri MEKAPATI CHANDRA SEKHAR REDDY
BOLLINENI VENKATA RAMARAO
2019
Undi MANTENA RAMARAJU
P V L Narasimha Raju
2019
Unguturu Puppala Srinivasarao
Ganni Veeranjaneyulu
2019
Uravakonda PAYYAVULA KESHAV
Y.VISWESWARA REDDY
2019
Venkatagiri ANAM RAMANARAYANA REDDY
KURUGONDLA RAMAKRISHNA
2019
Vijayawada central VISHNU VARDHAN MALLADI
BONDA UMAMAHESWARA RAO
2019
Vijayawada East Gadde Rama Mohan
Boppana Bhava Kumar
2019
Vinukonda Bolla Brahma Naidu
Gonuguntla Venkata Seeta Ramnjaneyulu
2019
Visakhapatnam North GANTA SRINIVASA RAO
KAMMILA KANNAPARAJU (K.K. RAJU)
2019
Visakhapatnam West GANA VENKATA REDDY NAIDU PETHAKAMSETTI (GANA BABU)
VIJAY PRASAD MALLA
2019
Visakhapatnam East RAMAKRISHNA BABU VELAGAPUDI
AKKARAMANI VIJAYA NIRMALA
2019
Visakhapatnam South GANESH KUMAR VASUPALLI
DRONAMRAJU SRINIVASA RAO
2019
Vizianagaram VEERA BHADRA SWAMY KOLAGATLA
ADITI VIJAYALAKSHMI GAJAPATHI RAJU PUSAPATI
2019
Yemmiganur K CHENNAKESAVA REDDY
B JAYA NAGESWARA REDDY
2019
Yerragondapalem Audimulapu Suresh
Budala Ajitha Rao
2019

Previous MLA OF andhra pradesh

Member of Legislative Assembly(MLA)
Assembly Name
MLA(Winners)
MLA(Runnerup)
Year
Ichchapuram Ashok Bendalam
Nartu Rama Rao
2014
Palasa Gouthu Syam Sunder Sivaji
Babu Rao Vajja
2014
Tekkali Atchannaidu Kinjarapu
Duvvada Srinivas
2014
Pathapatnam Kalamata Venkata Ramana Murthy
Satrucharla Vijaya Rama Raju
2014
Srikakulam Gunda Lakshmi Devi
Dharmana Prasada Rao
2014
Amadalavalasa Koona Ravikumar
Thammineni Seetharam
2014
Etcherla Kalavenkatarao Kimidi
Gorle Kirankumar
2014
Narasannapeta Ramanamurty Baggu
Dharmana Krishna Das
2014
Rajam Kambala Jogulu
Kavali Prathibha Bharathi
2014
Palakonda Viswasarayi Kalavathi
Jaya Krishna Nimmaka
2014
Kurupam Pamula Pushpa Sreevani
Janardhan Thatraj Veera Vara Todramala
2014
Parvathipuram Bobbili Chiranjeevulu
Jammana Prasanna Kumar
2014
Salur Rajanna Dora Peedika
Rajendra Pratap Bhanj Deo
2014
Bobbili Venkata Sujay Krishna Ranga Rao Ravu
Thentu Lakshmu Naidu
2014
Cheepurupalli Kimidi Mrunalini
Botcha Satyanarayana
2014
Gajapathinagaram Appalanaidu Kondapalli
Kadubandi Srinivasa Rao
2014
Nellimarla Narayana Swamy Naidu Pathivada
P.V.V.Suryanarayana Raju(Suresh Babu)
2014
Vizianagaram Geetha Meesala
Kolagatla.Veerabhadhraswamy
2014
Srungavarapukota Kolla Lalitha Kumari
Rongali Jagannadham
2014
Bhimli Ganta Srinivasa Rao
Karri Sita Ramu
2014
Visakhapatnam East Ramakrishna Babu Velagapudi
Vamsi Krishna Srinivas
2014
Visakhapatnam South Vasupalli Ganesh Kumar
Kola Guruvulu
2014
Visakhapatnam North Penmetsa Vishnu Kumar Raju
Chokkakula Venkata Rao
2014
Visakhapatnam West P.G.V.R. Naidu (Gana Babu)
Dadi Ratnakar
2014
Gajuwaka Palla Srinivas Rao
Nagireddy Tippala
2014
Chodavaram Kalidindi Surya Naga Sanyasi Raju (Babu)
Karanam Dharmasri
2014
Araku Valley Kidari Sarveswara Rao
Siveri Soma
2014
Paderu Eswari Giddi
Goddeti Demudu
2014
Anakapalli Peela Govinda Satyanarayana
Konathala Raghunath
2014
Pendurthi Bandaru Satyanarayana Murthy
Gandi.Babji
2014
Elamanchili Panchakarla Ramesh Babu
Pragada Nageswara Rao
2014
Narsipatnam Ayyannapatrudu Chinthakayala
Uma Sankar Ganesh Petla
2014
Tuni Dadisetti Raja
Yanamala Krishnudu
2014
Prathipadu Varupula Subbarao
Parvatha Sri Satyanarayanamurthy
2014
Pithapuram S.V.S.N. Varma
Dora Babu Pendem
2014
Kakinada Rural Anantha Lakshmi Pilli
Srinivasa Venu Gopala Krishna Chelluboyina
2014
Peddapuram Nimmakayala China Rajappa
Thota Subbarao Naidu
2014
Anaparthy Nallamilli Ramakrishna Reddy
Suryanaraayana Reddy Sathi
2014
Kakinada City Vanamadi Venkateswararao (Kondababu)
Dwarampudi Chandrasekhara Reddy
2014
Ramachandrapuram Thota Trimurthulu
Pilli Bose
2014
Mummidivaram Datla Subba Raju (Buchi Babu)
Guthula Venkata Sai Srinivasa Rao
2014
Amalapuram Aithabathula Anandarao
Babu Rao Golla
2014
Razole Gollapalli Surya Rao
Bonthu Rajeswara Rao
2014
Kothapeta Chirla. Jaggireddy
Bandaru Satyananda Rao
2014
Mandapeta Jogeswara Rao. V
Girajala Venkata Swamy Naidu
2014
Rajanagaram Pendurthi Venkatesh
Jakkampudi Vijaya Lakshmi
2014
Rajahmundry City Akula Satyanarayana
Bommana Raj Kumar
2014
Jaggampeta Jyothula Nehru
Jyothula Chanti Babu @ Naga Veera Venkata Vishnu Satya Marthandarao
2014
Rampachodavaram Vantala Rajeswari
Seethamsetti Venkateswara Rao
2014
Kovvur K. S. Jawahar
Vanita Taneti
2014
Nidadavole Burugupalli Sesha Rao
S.Rajiv Krishna
2014
Achanta Satyanarayana Pithani
Mudunuri Prasada Raju
2014
Palacole Dr. Nimmala Ramanaidu
Meka Seshu Babu
2014
Bhimavaram Ramanjaneyulu Pulaparthi (Anji Babu)
Grandhi Srinivas
2014
Undi V V Siva Rama Raju (Kalavapudi Siva)
Pathapati Sarraju
2014
Tanuku Arimilli Radha Krishna
Cheerla Radha Krishna
2014
Tadepalligudem Pydikondala Manikyalarao
Thota Poorna Gopala Satyanarayana
2014
Unguturu Ganni Veeranjaneyulu
Puppala Srinivasa Rao (Vasubabu)
2014
Denduluru Chinthamaneni Prabhakar
Karumuri Venkata Nageswararao
2014
Eluru Badeti Kota Ramarao (Bujji)
Alla Kali Krishna Srinivas (Alla Nani)
2014
Gopalapuram Muppidi Venkateswararao
Talari Venkatrao
2014
Polavaram Modiyam Srinivasa Rao
Tellam Balaraju
2014
Chintalapudi Peethala Sujatha
Burla Devi Priya
2014
Tiruvuru Kokkiligadda Rakshana Nidhi
Nallagatla Swamy Das
2014
Nuzvid Meka Venkata Pratap Apparao
Muddaraboina Venkateswara Rao
2014
Gannavaram Vallabhaneni Vamsi Mohan
Dutta Ramachandrarao
2014
Gudivada Kodali Sri Venkateswara Rao (Nani)
Raavi Venkateswara Rao
2014
Kaikalur Kamineni Srinivas
Uppala Ram Prasad
2014
Pedana Kagitha Venkata Rao
Buragadda Vedavyas
2014
Machilipatnam Kollu Ravindra
Perni Venkatramaiah (Nani)
2014
Avanigadda Buddha Prasad Mandali
Ramesh Babu Simhadri
2014
Pamarru Uppuleti Kalpana
Varla Ramaiah
2014
Penamaluru Bode Prasad
Kukkala Vidyasagar
2014
Vijayawada West Jaleel Khan
Velampalli Srinivasa Rao
2014
Vijayawada Central Bonda Umamaheswara Rao
Gowtham Reddy Punuru
2014
Vijayawada East Gadde Rama Mohan
Vangaveeti Radhakrishnan
2014
Mylavaram Uma Maheswara Rao Devineni
Jogi Ramesh
2014
Nandigama Thangirala Prabhakara Rao
Tangirala Sowmya
Dr. Monditoka Jagan Mohan Rao
Bodapati Babu Rao
2014
Jaggayyapeta Raja Gopal Sreeram (Tathaiah)
Udaya Bhanu Samineni
2014
Pedakurapadu Kommalapati Sridhar
Bolla Brahmanaidu
2014
Tadikonda Tenali Sravana Kumar
Heni Christina Kathera
2014
Mangalagiri Alla Rama Krishna Reddy (Rk)
Ganji Chiranjeevi
2014
Ponnur Dhulipalla Narendra Kumar
Ravi Venkata Ramana
2014
Vemuru Ananda Babu Nakka
Merugu. Nagarjuna
2014
Repalle Anagani Satya Prasad
Mopidevi Venkata Ramana Rao
2014
Tenali Alapati Rajendra Prasad
Annabattuni Siva Kumar
2014
Bapatla Kona Raghupathi
Annam Satish Prabhakar
2014
Guntur West Modugula Venu Gopala Reddy
Appi Reddy Lella
2014
Guntur East Mohammad Musthafa Shaik
Maddali Giridhara Rao
2014
Chilakaluripet Prathipati Pulla Rao
Marri Rajasekhar
2014
Narasaraopet Dr.Gopireddy Srinivasa Reddy
Nalabothu Venkata Rao
2014
Sattenapalli Kodela Siva Prasada Rao
Ambati Rambabu
2014
Vinukonda G. V.Aanzaneyulu
Dr.Nannapaneni Sudha
2014
Gurazala Yarapathineni Srinivasa Rao
Janga Krishna Murthy
2014
Macherla Rama Krishna Reddy Pinnelli
Chalamareddy Kommareddy
2014
Yerragondapalem David Raju Palaparthi
Ajitha Rao Budala
2014
Darsi Raghava Rao Sidda
Buchepalli Shiva Prasad Reddy
2014
Parchur Yeluri Sambasiva Rao
Gottipati Bharath Kumar
2014
Addanki Gottipati Ravikumar (Bujji)
Venkatesh Karanam
2014
Chirala Amanchi Krishna Mohan
Pothula Suneetha
2014
Santhanuthalapadu Audimulapu Suresh
Vijay Kumar B.N
2014
Ongole Damacharla Janardhana Rao
Balineni Srinivasareddy (Vasu)
2014
Kandukur Pothula Ramarao
Divi Sivaram
2014
Kondapi Doctor.Dola Sree Bala Veeranjaneya Swamy
Jupudi Prabhakara Rao
2014
Markapuram Janke Venkata Reddy
Kandula Narayana Reddy
2014
Giddalur Ashok Reddy Muthumula
Anna Rambabu
2014
Kanigiri Kadiri Babu Rao
Burra Madhusudana Rao
2014
Kavali Ramireddy Pratap Kumar Reddy
Beeda Masthan Rao
2014
Atmakur Mekapati Goutham Reddy
Guturu Murali Kanna Babu
2014
Kovur Polamreddy Srinivasulu Reddy
Nallapareddy Prasanna Kumar Reddy
2014
Nellore City Anil Kumar Poluboina
M.Sridhara Krishna Reddy
2014
Nellore Rural Kotamreddy Sridhar Reddy
Sannapureddy.Suresh Reddy
2014
Sarvepalli Kakani Govardhan Reddy
Chandramohan Reddy Somireddy
2014
Gudur Pasim Sunil Kumar
Dr.Bathala Radha Jyothsna Latha
2014
Sullurpeta Sanjeevaiah Kiliveti
Parasa Venkata Rathnaiah
2014
Venkatagiri Kurugondla Ramakrishna
Kommi Lakshmaiah Naidu
2014
Udayagiri Bollineni Venkata Ramarao
Chandrasekhar Reddy Mekapati
2014
Badvel Thiriveedi. Jayaramulu .
N. D. Vijaya Jyothi
2014
Rajampet Meda Venkata Mallikarjuna Reddy
Amarnath Reddy Akepati
2014
Kadapa Amzath Basha S. B
Durgaprasad Rao Sudha
2014
Kodur Koramutla Sreenivasulu
Obili Subbaramaiah
2014
Rayachoti Gadikota Srikanth Reddy
Ramesh Kumar Reddy Reddeppagari
2014
Pulivendla Y.S.Jagan Mohan Reddy
Venkata Satish Kumar Reddy Singareddy
2014
Kamalapuram Pochimareddy Ravindranath Reddy
Putha Narasimha Reddy
2014
Jammalamadugu Adinarayana Reddy. Chadipirala
Ramasubbareddy Ponnapureddy.
2014
Proddatur Rachamallu Siva Prasad Reddy
Nandyala Varada Rajulu Reddy
2014
Mydukur Raghuramireddy Settipalli
Putta Sudhakar Yadav
2014
Allagadda Bhuma Shobha Nagi Reddy
Gangula Prabhakara Reddy
2014
Srisailam Budda Raja Sekhara Reddy
Silpa Chakrapani Reddy
2014
Nandikotkur Isaiah. Yakkaladevi
Labbi Venkata Swamy
2014
Kurnool S.V.Mohan Reddy
T.G.Venkatesh
2014
Panyam Gowru Charitha Reddy
Katasani Rama Bhupal Reddy
2014
Nandyal Bhuma Nagi Reddy
Silpa Mohan Reddy
2014
Banaganapalle Janardhana Reddy B.C.
Rami Reddy Katasani
2014
Dhone Buggana Rajendranath
Kambalapadu Ediga Prathap
2014
Pattikonda Kambalapadu Ediga Krishna Murthy
Kotla Hari Chakrapani Reddy
2014
Kodumur M. Mani Gandhi
Madharapu Renukamma
2014
Yemmiganur B.Jayanageswara Reddy
K.Jagan Mohan Reddy
2014
Mantralayam Y Balanagireddy
Palakurthi Thikkareddy
2014
Adoni Y.Saiprasad Reddy
K.Meenakshi Naidu
2014
Alur Gummanur Jaya Ram
B.Veerabhadra Gowd
2014
Rayadurg Kalava Srinivasulu
Kapu Ramachandra Reddy
2014
Uravakonda Y. Visweswara Reddy
Payyavula Keshav
2014
Guntakal R. Jithendra Goud
Y. Venkata Rami Reddy
2014
Tadpatri Prabhakar Reddy. J.C
V.R.Rami Reddy
2014
Singanamala B. Yamini Bala
Jonnalagadda Padmavathy
2014
Anantapur Urban Prabhakar Chowdary. V
B.Gurunatha Reddy
2014
Kalyandurg Vunnam Hanumantharaya Chowdary
Boya Thippe Swamy
2014
Raptadu Paritala Sunithamma
Thopudurthy Prakash Reddy
2014
Madakasira K. Eeranna
Mopuragundu Thippe Swamy
2014
Hindupur Balakrishna Nandamuri
B.Naveen Nischal
2014
Penukonda B.K.Parthasarathi
Malagundla Sankaranarayana
2014
Puttaparthi Palle Raghunatha Reddy
Chinthapanti Somasekhara Reddy
2014
Dharmavaram Gonugguntla Suryanarayana
Kethireddy Venkata Rami Reddy
2014
Kadiri Attar. Chand Basha
Kandikunta Venkata Prasad
2014
Thamballapalle G.Shankar
Anipireddy Venkata Praveen Kumar Reddy
2014
Pileru Chinthala Ramachandra Reddy
Nallari Kishan Kumar Reddy
2014
Madanapalle Dr. Desai Thippa Reddy. M.S.
Challapalle Narasimha Reddy
2014
Punganur Peddireddigari Ramachandra Reddy
M. Venkataramana Raju
2014
Chandragiri Chevireddy Bhaskar Reddy
Arunakumari Galla
2014
Tirupati Mannuru Suguna
M. Venkataramana
Mannuru Suguna
Sreedevi. R
Bhumana. Karunakar Reddy
R. Sreedevi
2014
Srikalahasti Gopala Krishna Reddy Bojjala
Biyyapu Madhusudhan Reddy
2014
Satyavedu Talari Aditya Tarachandrakanth
K.Adimulam
2014
Nagari R.. K Roja
Gali Muddu Krishnama Naidu
2014
Gangadhara Nellore Narayanaswamy
Kuthuhalam Gummadi
2014
Chittoor D. A. Sathya Prabha
Jangalapalli Srinivasulu (Jmc)
2014
Puthalapattu M. Sunil Kumar
L. Lalitha Kumari
2014
Palamaner N.Amaranath Reddy
R.V.Subash Chandra Bose
2014
Kuppam Nara Chandra Babu Naidu
K.Chandramouli
2014

List of Lok Sabha seats in Andhra Pradesh

Araku Srikakulam Vizianagaram Visakhapatnam Anakapalli Kakinada
Amalapuram Rajahmundry Narsapuram Eluru Machilipatnam Vijayawada
Guntur Narasaraopet Bapatla Ongole Nandyal Kurnool
Anantapur Hindupur Kadapa Nellore Tirupati Rajampet
Chittoor
     

List of Vidhan Sabha seats in Andhra Pradesh

Kurupam Rampachodavaram Salur Palakonda Araku Valley Parvathipuram
Paderu Ichchapuram Pathapatnam Narasannapeta Palasa Srikakulam
Tekkali Amadalavalasa Etcherla Cheepurupalli Vizianagaram Rajam
Gajapathinagaram Bobbili Nellimarla Srungavarapukota Visakhapatnam South Gajuwaka
Bhimli Visakhapatnam North Visakhapatnam East Visakhapatnam West Chodavaram Pendurthi
Narsipatnam Madugula Elamanchili Anakapalli Payakaraopet Tuni
Kakinada Rural Jaggampeta Prathipadu Peddapuram Pithapuram Kakinada City
Ramachandrapuram Razole Mandapeta Mummidivaram Gannavaram Amalapuram
Kothapeta Anaparthy Rajahmundry Rural Gopalapuram Rajanagaram Kovvur
Rajahmundry City Nidadavole Achanta Bhimavaram Tadepalligudem Palacole
Undi Narsapur Tanuku Unguturu Polavaram Kaikalur
Denduluru Chintalapudi Eluru Nuzvid Gannavaram Machilipatnam
Penamaluru Gudivada Avanigadda Pedana Pamarru Tiruvuru
Vijayawada East Jaggayyapeta Vijayawada West Mylavaram Vijayawada Central Nandigama
Tadikonda Tenali Guntur East Mangalagiri Prathipadu Ponnur
Guntur West Pedakurapadu Sattenapalli Macherla Chilakaluripet Vinukonda
Narasaraopet Gurazala Vemuru Parchur Santhanuthalapadu Repalle
Addanki Bapatla Chirala Yerragondapalem Kondapi Kanigiri
Darsi Markapuram Ongole Giddalur Allagadda Panyam
Dhone Srisailam Nandyal Nandikotkur Banaganapalle Kurnool
Yemmiganur Alur Pattikonda Mantralayam Kodumur Adoni
Rayadurg Tadpatri Kalyandurg Uravakonda Singanamala Guntakal
Anantapur Urban Raptadu Penukonda Kadiri Madakasira Puttaparthi
Hindupur Dharmavaram Badvel Kamalapuram Mydukur Kadapa
Jammalamadugu Pulivendla Proddatur Kandukur Kovur Udayagiri
Kavali Nellore City Atmakur Nellore Rural Sarvepalli Venkatagiri
Satyavedu Gudur Tirupati Sullurpeta Srikalahasti Rajampet
Thamballapalle Punganur Kodur Pileru Rayachoti Madanapalle
Chandragiri Chittoor Kuppam Nagari Puthalapattu Gangadhara Nellore
Palamaner

About Andhra Pradesh Elections

Political Parties in Andhra Pradesh

Ceo of Andhra Pradesh

Shri Gopal Krishna Dwivedi, (IAS) Andhra Pradesh

Shri Gopal Krishna Dwivedi, (IAS) Andhra Pradesh
About This Website is aimed at demystifying the work relating to the conduct of elections. Elections are the cornerstone of a vibrant democracy.It is, essential that voters are not only aware of the statutory provisions under which the election machinery operates but are also fully knowledgeable about their rights and obligations as electors. The website is designed to fulfill both these objectives.

Chief Minister(CM) of Andhra Pradesh

Chief Minister, Andhra Pradesh

Chief Minister, Andhra Pradesh
Sri Y.S. Jagan Mohan Reddy Chief Minister, Andhra Pradesh About Shri Y.

Governor of Andhra Pradesh

Governor, Andhra Pradesh

Governor, Andhra Pradesh
Shri E.S.L. Narasimhan, Governor, Andhra Pradesh About

Union Territories Of India

Andaman and Nicobar IslandsChandigarhDadra and Nagar Haveli
Daman and DiuLakshadweepNational Capital Territory of Delhi
Puducherry

States Of India

Andhra PradeshArunachal PradeshAssam
BiharChhattisgarhGoa
GujaratHaryanaHimachal Pradesh
Jammu and Kashmir JharkhandKarnataka
KeralaMadhya PradeshMaharashtra
ManipurMeghalayaMizoram
NagalandOdishaPunjab
Tamil NaduTelanganaTripura
Uttar PradeshUttarakhandWest Bengal
RajasthanSikkim