Chief Minister, Arunachal Pradesh

Shri Pema Khandu, (BJP) Chief Minister, Arunachal Pradesh

About

Incumbent
Assumed office

17 July 2016
Preceded byNabam Tuki
Personal details
Born21 August 1979 (age 39)
Tawang district, Arunachal Pradesh, India
Political party Bharatiya Janata Party
Other political
affiliations
Indian National Congress (till 16 September 2016) 
Peoples Party of Arunachal (Sep 2016 – Dec 2016) Bharatiya Janata Party (Dec 2016 – present)
Children3 (2 son and 1 daughter)
ResidenceTawang and Itanagar
Alma materHindu College, University of Delhi

Former CM List

Sr.No.Name of Chief MinistersFromToParty
1Prem Khandu Thungan13-Aug-7518-Sep-79JNP
2Tomo Riba18-Sep-793-Nov-79PPAP
#President’s rule3-Nov-7918-Jan-80
3Gegong Apang18-Jan-8019-Jan-99INC, Arunachal Congress
4Mukut Mithi19-Jan-993-Aug-03Arunachal Congress (Mithi), INC
5Gegong Apang3-Aug-039-Apr-07UDF, BJP, INC
6Dorjee Khandu9-Apr-0730-Apr-11INC
7Jarbom Gamlin5-May-1131-Oct-11INC
8Nabam tuki1-Nov-1126-Jan-16INC
#President’s Rule27-Jan-1619-Feb-16
9Kalikho Pul19-Feb-1612-Jul-16PPAP
10Nabam Tuki13-Jul-1617-Jul-16INC
11Pema Khandu17-Jul-1616-Sep-16INC
12Pema Khandu16-Sep-16PresentPPAP