Governor, Punjab

Shri V. P. Singh Badnore, Governor, Punjab

About

Father’s Name:Lt. Col. Th. Gopal Singh Badnore
Date of Birth:May 12, 1948
Place of Birth:Badnore, Distt Bhilwara (Rajasthan)
Educational
Qualifications:
Schooling at Mayo College Ajmer, BA(Hons.) Business Management A.S.C.I Hyderabad
Profession:Farmer, Political and Social Worker, Educationist
Permanent Address:Jalmahal, Badnore, Distt. -Bhilwara
Present Address:Punjab Raj Bhavan, Sector 6, Chandigarh
0172-2740608, 2740609, 2740610
FamilyWife: Smt. Alka Singh: Son: Mr. Avijit Singh:Daughter : Ms. Divija Singh
Positions Held:: 1977-1980, 1985-1990, 1993-1998 and 1998-1999 Member of Rajasthan Legislative Assembly
1988-1999 Cabinet Minister Irrigation, Government of Rajasthan.
: 1999-2004 Member, Thirteenth Lok Sabha
: 2004-2009 Member, Fourteenth Lok Sabha
: 2010-2016 Member  of  Rajya Sabha
: 1999-2000 Member Committee on Energy and Defense and Convener of its Sub-Committee on Action Taken Report 2001
: Convener, Sub-Committee on Electricity Bill, 2001
: Convener, Sub-Committee on Nuclear Energy 2001-2002
: Member, Joint Parliamentary Committee on Stock Market Scam 2001-2003
: Member, Consultative Committee for the Ministry of External Affairs : Member, National Advisory Committee : NCC
Member, Library Committee on Parliament: Member, National Tourism Board 2004-2009
: Member,  Committee on Energy: National Tiger Conservation Authority July 2010
: Member, Consultative Committee for the Ministry of Environments and Forests May 2012 – Sept. 2014
: Member Committee on Petitions Aug. 2010 – Aug. 2011 and Aug. 2012 – May 2014
Member, Committee on Energy October 2012-May 2014: Member, Joint Parliament Committee on Security in Parliament House Complex June 2014:Nominated to the Panel of Vice Chairman, Rajya Sabha August 2014:Chairman, House Committee, Rajya Sabha:Member , Consultative Committee for the Ministry of Defence December 2014- Feb 2015:Chairman, Select Committee of Rajya Sabha on the payment and Settlement System (Amendment) Bill 2014-2015:Member , Select Committee of Rajya Sabha on the Coal Mines (Special Provisions) Bill, 2015
Book PublishedJaimal Vansh Prakash (History of Badnore (Mewar) and Mertiya Rathroe), 2013.
Social and Cultural Activities Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other special interestsEnvironment, Wildlife Photography and Vintage Cars.
Sports, Clubs, Favourite Pastimes and RecreationsSwimming participated at the National School Level Swimming competition.
MemberDelhi Golf ClubDelhi Gymkhana ClubBombay Gymkhana Club, Mumbai
Countries visitedWidely Travelled Memberi)Indian Delegation to commonwealth Parliamentary Association, Canada, 1994 and 2004.ii) Indian Delegation to China (2001), Nigeria Senegal, South Africa (2002), U.K., U.S.A. (2003), Japan (2004)iii)Indian Parliamentary Delegation of South Asia Free Media Association (SAFMA) to Pakistan (2003)iv)Delegation of Parliamentary Network of World Bank (PNOWB) to Greece, Finland, Switzerland, Japan (2004) Brazilv) Delegation to the 7th Yale Parliamentary Leadership Programme in USA, 2013.
Other Informationi)Chairman Special Task Force to rehabilitate tigers in Sariska (Rajasthan), Government of Rajasthan 2005-09ii) Chairman, Empowered Committee of forests & Wild Life Management in Rajasthaniii) Chairman, Mayoor Chopasni School Committee 2012-2015iv)Member National Advisory Committee on tourism 2002-2005v)Member National Committee on NCCvi)Member of Wild Life Preservation Board Rajasthan for the last 20 yearsvii) Member Steering Committee, Project Tigerviii) Member Board of Governors, Mayo College, Ajmer Since 1985ix)Member Collaboration Committee of Mayo College, General Councilx) Vice President, Bhartiya Janta Party, Rajasthan 1989-1990 and 2001-2010xi) Vice President Mayoor School, Abu Dhabi since 2013xii)Founder Member and Executive Member, Indo-British Parliamentary Forum 2003-2004; Co-Chairman of the Indo-US Parliamentary Forumxiii) Worked in London (UK) in New Caxton Encyclopaedia in 1970xiv) worked in Escorts Ltd (India) in the management Cadre, 1970-77 and 1980-81
Founder Member/Vice PresidentMayoor Abu Dhabi School, 2012-13Mayoor Chopasni, Jodhpur, 2012-2013 and Mayoor School, Raipur 2012-13, 2015Jan 2015-Participated in UNFPA-IAPPD Conference at BangkokSept 2015 –Attended Climate Change & renewable energy Conference of Parliamentarians at London, U.K.Oct 2015 – Leader of 5 Member MP’s delegation to Japan for furthering bilateral relationship sponsored by Sasakawa Peace foundation, JapanOn August 22, 2016 -Took over as the Governor of Punjab and Administrator of U.T., Chandigarh

Former Governor List

S.NoNameFromTo
1Sir Chandulal Madhavlal Trivedi15-Aug-4711-Mar-53
2Sir Chandeshwar Prasad Narayan Singh11-Mar-5315-Sep-58
3Narahar Vishnu Gadgil15-Sep-581-Oct-62
4Pattom Thanu Pillai1-Oct-624-May-64
5Hafiz Mohammad Ibrahim4-May-641-Sep-65
6Sardar Ujjal Singh1-Sep-6526-Jun-66
7Dharma Vira27-Jun-661-Jun-67
8Mehar Singh1-Jun-6716-Oct-67
9D. C. Pavate16-Oct-6721-May-73
10Mahendra Mohan Choudhry21-May-731-Sep-77
11Ranjit Singh Narula1-Sep-7724-Sep-77
12Jaisukh Lal Hathi24-Sep-7726-Aug-81
13Aminuddin Ahmad Khan26-Aug-8121-Apr-82
14Marri Chenna Reddy21-Apr-827-Feb-83
15S. S. Sandhawalia7-Feb-8321-Feb-83
16Anant Prasad Sharma21-Feb-8310-Oct-83
17Bhairab Dutt Pande10-Oct-833-Jul-84
18Kershasp Tehmurasp Satarawala3-Jul-8414-Mar-85
19Arjun Singh14-Mar-8514-Nov-85
Hokishe Sema (Addl. charge)14-Nov-8526-Nov-85
20Shankar Dayal Sharma26-Nov-852-Apr-86
21Siddharta Shankar Ray2-Apr-868-Dec-89
22Nirmal Mukarji8-Dec-8914-Jun-90
23Virendra Verma14-Jun-9018-Dec-90
24General Om Prakash Malhotra18-Dec-907-Aug-91
25Surendra Nath7-Aug-919-Jul-94
Sudhakar Panditrao Kurdukar (Acting)10-Jul-9418-Sep-94
26B. K. N. Chhibber18-Sep-9427-Nov-99
27J. F. R. Jacob27-Nov-998-May-03
28Om Prakash Verma8-May-033-Nov-04
Akhlaqur Rahman Kidwai (Addl. charge)3-Nov-0416-Nov-04
29Sunith Francis Rodrigues16-Nov-0422-Jan-10
30Shivraj Patil22-Jan-1021-Jan-15
Kaptan Singh Solanki (Addl. charge)21-Jan-1522-Aug-16
31V. P. Singh Badnore22-Aug-16Incumbent